BASIN BİLDİRİSİ – 21.03.2014
– Twitter’ın yasaklanmasına ilişkin görüşümüz.

İLERİ DEMOKRASİDEN HİLELİ DEMOKRASİYE

Başbakan Erdoğan’ın “Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şunu der, hiç beni ilgilendirmiyor” şeklindeki sözleriyle yasaklama sinyalini verdiği Twitter aynı gece kapatıldı.

Dün yaptığımız açıklamada sosyal medyanın uluslar arası bir özgürlük standardı olduğunu ifade etmiş ve “Başbakan’ın Twitter’ı kapatmaya yetecek iktidar gücünü kendinde bulması ‘Diktatörlüğün’ tescili anlamına gelecektir” demiştik

Yine 6 Şubat tarihinde yaptığımız bir başka açıklamada ise yeni internet düzenlemesiyle birlikte interneti karanlık günlerin beklediğini söylemiştik.

Karanlık günler geldi. Türkiye şu anda tarihinin en karanlık günlerini yaşıyor. Dünyada Çin ile birlikte Twitter’ı yasaklayan 2 ülkeden biri olma unvanını kazandık. Hükümetin internet üzerinde kurduğu baskı Türkiye için büyük bir utançtır.

Tekrar hatırlatıyoruz,

Sosyal medya uluslar arası bir özgürlük standardıdır. Bu standardı hiçe sayanların ileri demokrasiden, özgürlüklerden söz etmeye hakkı yoktur. ‘İleri demokrasi’ dedikleri şeyin ‘Hileli demokrasi’ olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Türkiye’yi çağdaş dünyanın normlarından uzaklaştırmaya, bunu yaparken de yıkıcı ve ayrıştırıcı bir üslup kullanmaya bu ülkenin Başbakanı’nın dahi hakkı yoktur.