ulusal-kanalİnternet Yayıncıları Derneği, RTÜK’ün Ulusal Kanal’ı kapatma girişimine tepki gösterdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 19 Eylül’de yapılan toplantısında, Ulusal Kanal yayınını durduracak sürecin başlatılması tartışılmıştı.
Üst Kurulun gündeminde Ulusal Kanal’a 6112 sayılı RTÜK Kanunu’nun 8. maddesinin (a) bendinden ceza verilmesi vardı.
Bu maddeden bir yıl içinde 2 defa ceza alan televizyonun yayını 10 günlüğüne durduruluyor. 3. ceza da ise yayın lisansı tamamen iptal ediliyor.
Kanunun ilgili maddesi ise: “Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına, bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inklaplarına aykırı yayın yapılamaz” şeklinde. RTÜK üyeleri; Ulusal Kanal’a, “Türkiye’nin bağımsızlığına ve Atatürk İlkelerine aykırı yayın yapmaktan” ceza vermek istedi.

İYAD Başkanı Tayfun Sırman Ulusal Kanal’a gönderdiği mesajda,” Ulusal Kanal’ı ve yandaşlaştıramadığınız diğer medya kuruluşlarını yok etmek için, önce bu kuruluşları sahiplenen ve gönülden destekleyen halk kitlelerini yok etmeniz gerekmektedir” dedi.  Sırman’ın mesajı şöyle:

Türkiye’deki medyanın tek sesli bir hale getirilmesi ve yandaşlaştırma projesine karşı çıkan birkaç televizyon kanalı ile, birkaç gazete kaldı.

Ulusal Kanal da susturulamayan ve AKP’nin yandaş medya projesine en etkili karşı duruşu sergileyen yayın organlarından belki de en etkilisi. Hal böyle olunca Ulusal Kanal’ın hedefte olması ve iktidarın topyekun saldırısına maruz kalması ne yazık ki sürecin doğal yansımalarından.

Ancak şu bilinmelidir ki iktidarın medyayı etkisizleştirme, sansürleme çabası sonuç vermeyecektir. Türkiye’de her zaman korkusuzca yayın yapan medya kuruluşları olacaktır. Ulusal Kanal’ı ve yandaşlaştıramadığınız diğer medya kuruluşlarını yok etmek için, önce bu kuruluşları sahiplenen ve gönülden destekleyen halk kitlelerini yok etmeniz gerekmektedir.

Haber için: http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/iyadtan-ulusal-kanala-destek-mesaji-h15653.html